Portugalsko – Ghana: oba potřebují góly

26.6.201

Nemají už účast v play off pod kontrolou, ale jedno pro postup udělat mohou: vyhrát a nastřílet při tom hodně gólů. A pak jen doufat v potřebný výsledek duelu Američanů s Němci. Alespoň tři branky by tak padnout měly.

Portugalci byli jen pár vteřin od ostudného předčasného návratu ze šampionátu domů. Jenže v páté minutě nastavení duelu s USA se po centru Ronalda trefil Varela, vyrovnal na 2:2 a vrátil Portugalcům malou postupovou naději. Zdálo se, že se Portugalci po debaklu od Německa oklepali a Američany „smáznou“. Ale po vedoucím gólu Naniho již z 5. minuty nechali soupeře dostat se do tlaku a jako kdyby spoléhali, že „nějaké Amíky“ snadno uhlídají. Jenže opak byl pravdou a jasnému postupovému favoritovi už teď nemusí stačit ani výhra nad Ghanou.

Gól inkasovaný čtyři minuty před koncem úvodního duelu s USA může přijít africký tým hodně draho. Na vedení Američanů hned od začátku zápasu totiž zareagovali vyrovnáním až v 82. minutě, ale vzápětí inkasovali podruhé a už se nezvedli. Skvělým výkonem poté potrápili favorizované Němce, kteří byli rádi, že dosáhli alespoň na remízu. Účast v play off by jim určitě „slušela“, ale už ji nemají jen ve svých rukách, protože musí zvítězit nad Portugalskem a doufat, že Němci si s USA nerozdělí po bodu. Navíc jim bude chybět vykartovaný Muntari.

Oba týmy mají schopnost vytvářet si šance, otázka je, jak budou zvládat jejich proměňování v góly. Ale tři by se na Estadio Nacional Mané Garrincha v Brasilii „urodit“ mohly.