Japonsko – Anglie: projdou obhájkyně do finále MS?

1.7.201

Před čtyřmi roky získaly na světovém šampionátu v Německu historické první zlato a v Kanadě míří japonské fotbalistky po pěti výhrách za obhajobou. Jenže proti budou Angličanky, které padly jen jednou. A chtějí favoritky zaskočit.

Japonsko

+ psychická síla obhájce; všech pět utkání na MS vyhrály

- od roku 2007 Angličanky ve 3 utkáních neporazily

Anglie

+ na Japonky „historicky“ umí; euforie z vítězného tažení

- defenzíva – ani jednou na MS neudržely čisté konto

Japonské fotbalistky nezastavila v cestě za obhajobou titulu na mistrovství světa ani Austrálie, i když jim ve čtvrtfinále dlouho vzdorovala. Zápas v Edmontonu rozhodla až v 87. minutě střídající Mana Iwabučiová. „I kdybychom nedali gól v normální hrací době, povedlo by se nám to v prodloužení. O tom jsme se bavili v poločase. Hlavní bylo hrát dobře,“ řekl japonský kouč Norio Sasaki. Jeho celek tak pokračuje ve vítězné jízdě, kdy po třech výhrách v základní skupině nad Švýcarskem, Kamerunem a Ekvádorem vyřadil v play off Nizozemky a Australanky.

V semifinále se Japonky utkají s Anglií, která naopak v sobotu rozhodla svůj zápas s pořádající Kanadou během úvodní čtvrthodiny. V 11. minutě otevřela skóre Jodie Taylorová a krátce nato se trefila i Lucy Bronzeová. Naději dala domácímu týmu snížením těsně před pauzou Christine Sinclairová, Anglie však už vedení udržela.

„Píšeme historii, jsme teprve třetí anglický tým v semifinále mistrovství světa. Jsem na všechny ohromně pyšný,“ řekl kouč Mark Sampson. Jeho svěřenkyně napodobily mužské kolegy – anglické fotbalisty, kteří byli v semifinále MS v Itálii v roce 1990. Nyní touží navázat na jediný titul kolébky fotbalu, který Angličané vybojovali v roce 1966.

A věří si: po úvodní porážce 0:1 v základní skupině s Francouzkami zdolaly Mexiko a Kolumbii, v osmifinále pak Norky a ve čtvrtfinále domácí Kanaďanky. A vždy po výhrách 2:1… Zdá se, že ani v semifinále by tak oba celky nemusely vyjít gólově naprázdno…