Chelsea – Paris St. Germain: potvrdí „Blues“ postup?

10.3.2015

Parta Josého Mourinha loni v Paříži prohrála o dvě branky, přesto dokázala svého soupeře poslat z kola ven. Letošní osmifinále pod Eiffelovkou zvládla lépe, remíza 1:1 jí dává velké naděje na postup! Bude znovu úspěšná?

Chelsea

+ domácí prostředí, výsledek z první utkání, zkušenosti, taktická vyspělost

- stoperská dvojice občas chybuje, zranitelná ze vzduchu

PSG

+ skvělé individuality, nebezpečná ofenzíva, touha po odplatě

- musí dotahovat, marodka, zranitelný v defenzívě

Loňské měření sil ve čtvrtfinále Ligy mistrů zvládla lépe Chelsea, která i přes porážku 1:3 nakonec dokázala pařížského soka vyřadit, v domácí odvetě totiž triumfovala 2:0. A letošní osmifinálová bitva stejných soupeřů by mohla dopadnout dalším úspěchem „Blues“, kteří si v úvodním utkání vedli ještě lépe než před rokem, vyhnuli se porážce a znovu dokázali skórovat.

PSG: aktivita nestačila

Pařížský velkoklub doma v evropských pohárech už osm let neprohrál (32 zápasů), remíza 1:1 s Chelsea mu však udělala pramalou radost. Do ostře sledovaného duelu sice šel výrazně oslaben a především v defenzívě mu pro zranění chyběla spousta opor, na londýnského favorita však nastoupil bez bázně a hany a byl výrazně aktivnější (54% držení míče, 14 střeleckých pokusů) než Chelsea, jejíž kouč José Mourinho vsadil na očekávanou defenzivní taktiku. A ta se londýnskému mančaftu nakonec vyplatila! Ačkoliv Costa a spol. jen dvakrát vystřelili na branku domácích a pouze jednou zamířili přesně mezi tři tyče, hlavička Ivanoviče si našla v 36. minutě cestu do sítě.

Chelsea: Zachránil je Courtois

Děkovat za konečný příznivý výsledek ale mohli hosté především gólmanu Curtoisovi, jenž se jenom v první půli vytáhl při velkých šancích Matuidiho, Ibrahimoviče či Cavaniho. Právě uruguayský snajpr ale belgického brankáře nakonec v 54. minutě překonal, když z hranice malého vápna hlavou vyrovnal skóre utkání. Vítěznou trefu už ale Pařížané nepřidali, ačkoliv byli blízko! Ovšem Ibrahimovičovo sólo zastavil Courtois reflexivním zákrokem nohou a následnou dorážku Lavezziho mířící do sítě zablokoval obránce Azpilicueta, v samotném závěru zápasu pak v další šanci selhal Cavani, jenž střílel těsně mimo.

Inspirace z loňska

Velmi dobrý výkon z prvního klání jistě bude pro Pařížany do odvety velkým povzbuzením, ovšem Chelsea je na Stamford Bridge nesmírně silná a především směrem dopředu předvede kvalitnější výkon. Žádné bezhlavé útočení ale nečekejme, lišák Mourinho dobře ví, že jeho svěřencům stačí k postupu do čtvrtfinále i bezbranková remíza a znovu bude klást velký důraz na bezchybný výkon obrany.

Naopak PSG bude muset útočit, čehož budou domácí využívat k rychlým brejkům do otevřenější obrany hostů, které umí borci jako Hazard, Costa, Willian či Cuadrado na jedničku. Hráči francouzského mistra si už ale ověřili, že Chelsea není nepřekonatelná, vždyť loni až do 87. minuty, než udeřil domácí Ba, drželi na Stamford Bridge postupový výsledek! Navíc si mohou vzít příklad z madridského Atlétika, které v následujícím kole po domácí bezbrankové plichtě zvítězilo v Londýně 3:1 a právě na úkor Chelsea postoupilo do finále Ligy mistrů. Podaří se PSG podobná senzace?